Parafia WNMP w Grudziądzu - sierpień 2010 r.Historia Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Grudziądzu

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została wyłączona z parafii św. Mikołaja w 1934 r. Na kościół parafialny przejęto dawną salę widowiskowo - sportową przylegającą do domu "Bazar", który został zaadaptowany na plebanię.

15 sierpnia 1934 r.  poświęcono salę przeznaczoną na tymczasowy kościół.  II wojna światowa przerwała prace przy budowie nowej świątyni.

Po wojnie na terenie  parafii powstały nowe  zakłady przemysłowe oraz wybudowano bloki mieszkalne.  Stała się wspólnotą robotniczą.

W 1986 r. z jej terenu wyodrębniono parafię Św. Apostołów Piotra i Pawła.

21 października 1979 r. biskup chełmiński Bernard Czapliński poświęcił kamień węgielny i rozpoczęto budowę obecnego kościoła.  Prace ukończono w roku 1985, a 10 grudnia 1989 r. biskup chełmiński   Marian Przykucki   dokonał konsekracji kościoła.

Wśród inwestycji ostatnich lat należy wymienić m.in. ukończenie wystroju wnętrza kościoła, generalny remont plebanii, wybudowanie nowej dzwonnicy i stacji Drogi Krzyżowej, otwarcie parafialnej Izby Pamięci.

Źródło: http://www.diecezja.torun.pl/par_pokaz.php?idpar=85

CZYNNE:

poniedziałek, środa i piątek

wtorek i czwartek

Biuletyn

Wybierz biuletyn z listy:

Liturgia Słowa Bożego

Nowenna do M.B.N.P.